شماره تماس مستقیم : 09128674008 --

فلنج استیل

فلنج استیل به واسطه سهولت در جداسازی از خطوط لوله و دیگر تجهیزات، در دسته مهمترین اتصالات صنایع به ویژه تاسیسات ساختمانی و لوله کشی صنعتی قرار گرفته است. لازمه استفاده درست و اصولی از فلنج ها، آشنایی داشتن با ساختار و انواع آنها است. از این رو این مقاله به این مبحث مهم اختصاص یافته است. 

 

برای اطلاع از از قیمت و استعلام موجودی لطفا با شماره 09128674008 تماس بگیرید.

 

 فلنج استیل

فلنج استیل

فلنج استیل چیست؟

به منظور ایجاد اتصال بین لوله ها از روش های مختلفی می توان استفاده کرد که یکی از آنها استفاده از فلنج استیل است. فلنج قطعه ای دیسکی از جنس استیل است که به وسیله پیچ و مهره اتصالات قوی را ایجاد می کند. شیوه برقراری این اتصال به این صورت است که فلنج ها در انتهای لوله ها نصب و به وسیله پیچ و مهره به یکدیگر متصل می شوند. از مهمترین مزایای استفاده از فلنج ها می توان به سهولت باز و بسته شدن آنها اشاره کرد. این امر عملیات نصب و تعمیرات را بسیار ساده می‌کند. فلنج‌ ها تنوع بسیار بالایی دارند و در کلاس‌ های مختلفی قرار گرفته اند از اینرو کاربردهای آنها نیز با یکدیگر متفاوت است.

در ساخت فلنج ها می توان از آلیاژهای گوناگونی استفاده کرد که پرکاربردترین آنها فولاد یا استیل است. فلنج استیل ضد زنگ است و مطابق با استاندارد ها و درجه های متداول مواد ASTM A182 Grade F304 / L و F316 / L ساخته شده است. از طرف دیگر آنها در کلاس های فشاری متفاوتی همچون ۱۵۰، ۳۰۰، ۶۰۰ تا ۲۵۰۰ قرار گرفته‌اند. 

مزایای استفاده از فلنج های استیل

آنچه موجب متمایز شدن عملکرد فلنج استیل از سایر اتصالات شده است ویژگی‌هایی به شرح زیر است:

ü     سهولت در باز و بسته کردن

ü     ضد زنگ بودن

ü     مقاومت بالا

ü     آب بندی قوی بین سطوح و جلوگیری از نشت سیال

ü     مقاوم در برابر تغییر شکل

ü     قابل استفاده در مکان هایی با دمای زیاد

ü     مقاومت بالا در برابر تنش برشی،  تنش فشاری و تنش ارتعاشی

معرفی انواع فلنج استیل

فلنج استیل به صورت کلی به دو دسته فلنج سطح ساده و سطح برجسته تقسیم می شود؛ اما بر اساس کاربرد و کارایی فلنج ها را می توان اینگونه تقسیم بندی کرد.

فلنج استیل گلودار

فلنج استیل گلودار از یک گردنی مخروطی شکل و متصل به مرکز تشکیل شده است.  اصولا دیواره این مدل از فلنج ها با یک شیب ملایمی ماشینکاری شده است. وجود این گلویی منجر به افزایش مقاومت فلنج در برابر  فشار خارجی و داخلی، دمای بالا و ارتعاشات غیر مستقیم شده است. فلنج گلودار استیل به دو دسته استاتیک و ساق بلند تقسیم می شود.

 فلنج استیل

فلنج استیل گلودار

 

فلنج اسلیپون

فلنج استیل اسلیپون در درون لوله قرار می گیرد و از طریق جوشکاری به آن متصل می شود. این امر به آب بندی بهتر و کارایی بیشتر کمک می کند. اصولا در اتصالات زاویه ای و در لوله کشی های معمولی از این نوع فلنج استفاده می شود. نصب فلنجاسلیپون بسیار آسان است؛ اما این فلنج مقاومت کمی در برابر ارتعاشات دارد. از طرف دیگر در دماهای بالا مقاومت پایینی از خود نشان می دهد.

فلنج استیل کور

از فلنج استیل کور در انتهای مسیر خط لوله و به منظور مسدود کردن مسیر عبور سیالات استفاده می شود. در این فلنج هیچ مسیری برای عبور سیال تعریف نشده است. از طرف دیگر نقش مسدود کنندگی این فلنج ها موجب شده است که آنها مقاومت بالایی در برابر فشار و دما داشته باشند. 

فلنج ساکت ولد

از فلنج استیل ساکت ولد در فشارهای بالا استفاده می شود زیرا مقاومت به خستگی آن بسیار بالا و 50 درصد بیشتر از فلنجاسلیپون است. نیروی ایستایی این نوع فلنج نیز بالا و تقریبا برابر با فلنجاسلیپون است.

فلنج استیل دنده ای (رزوه ای)

در درون فلنج استیل دنده ای روزه هایی در نظر گرفته شده است که موجب می شود که فلنج به صورت پیچی به لوله متصل شود. از این نوع فلنج اصولا در سایزهای کوچک استفاده می شود.

فلنج استیل اریفیس

فلنج استیل اریفیس به دلیل محاسبات عالی در فرایند ساخت، کاربرد بسیار گسترده ای دارد. زمانی که قرار بر تنظیم جریان مایعات باشد از این فلنج استفاده می شود. این فلنج مقاومت بالایی در برابر فشار، دما و ارتعاشات دارد.

فلنج رینگ جوینت

فلنج رینگ جوینت به واسطه آب بندی بسیار خوبی که از خود نشان می دهد به یکی از پرکاربردترین فلنج های صنعت تبدیل شده است. بر روی سطح (سمت پیشانی) این فلنج  شیارهایی وجود دارد که مقاومت آن را در برابر دما و فشار افزایش داده است.

 فلنج استیل

فلنج رینگ جوینت

فلنج ها بر اساس نوع استیل به کار رفته در آنها نیز دارای تقسیم بندی زیر هستند.

فلنج استیل 316

فلنج استیل 316 از استیل 316 که حاوی مولیبدن ( 16 درصد کروم ، 10 درصد نیکل و 2 درصد مولیبدن) است، ساخته شده است. این مدل از فلنج در برابر خوردگی مقاومت بالایی دارد به همین دلیل بیشتر در کارخانه های مواد شیمیایی، بهداشتی، فاضلاب و ... استفاده می شود.

فلنج استیل 304

در ترکیبات فلنج استیل 304 از فولاد 304 (با ترکیبات 18 درصد کروم و 8 درصد نیکل) استفاده شده است. این فلنج علاوه بر مقاومت در برابر خوردگی، مقاومت مکانیکی بسیاری عالی نیز دارد. لازم به ذکر است عدم وجود مولیبدن در ترکیب این فلنج موجب شده است میزان مقاومت آن در برابر خوردگی کمتر از فلنج 316 باشد.

فلنج pn16

Pn یا Pressure Nominal نشان دهنده درجه بندی فشار فلنج ها است. pn16 بیانگر عملکرد فشار کاری فلنج تا سطح 16 است. این مدل از فلنج مطابق با استاندارد های تعریف شده در دسته فلنج های ضعیف جای دارد.

 فلنج استیل

فلنج pn16

 

 

ثبت نظر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :